Operátor tlače
Je študijný odbor, ktorý pripravuje žiaka na činnosť v oblasti polygrafie. Žiaci sa učia robiť tlačové zakázky od grafiky textov a obrázkovna počítači až po vytlačenie a rozmnoženie výtlačkov.
Polygrafia je tlačiarenský priemysel - polygrafické výrobky sú všade okolo nás: noviny, časopisy, knihy, kalendáre, plagáty, mapy, bankovky, doklady, obaly...
Ak budete študovať tento odbor, naučíte sa fotografovať, skenovať, kresliť, tvoriť grafiku a spracovať texty a obrázky. Budete poznať pravidlá tvorby tlačovín, materiály a techniky tlače. Na praktickom vyučovaní sa naučíte miešať farby, zhotoviť tlačové formy, urobiť skúšobný nátlačok, vytlačiť zákazku na klasickom a digitálnom tlačovom stroji a nakoniec upraviť výtlačok rezaním, skladaním, vysekávaním na hotový výrobok – plagát, diplom, brožúru, prospekt, obal, noviny, časopis...
Študijný odbor je medzinárodne certifikovaný certifikátom IES a po ukončení štúdia môžeš získať tento certifikát.
Profil študijného odboru operátor tlače
K hlavným odborným predmetom patria:
- polygrafia a polygrafické materiály
- grafický dizajn tlačových médií
- príprava tlače
- tlačové procesy
- aplikovaná informatika
- odborný výcvik
Absolvent získa maturitné vysvedčenie a výučný list, čo mu umožňuje založenie živnosti a prevádzkovanie podnikateľskej činnosti v polygrafickej oblasti.
Pracovné uplatnenie absolventa študijného odboru operátor tlače:
- grafické štúdiá,
- tlačiarne
- knihárske strediská
- reklamné agentúry
Pokračovanie v štúdiu na vysokej škole
Absolvent tohto študijného odboru je dobre pripravený aj na vysokoškolské štúdium najmä polygrafického zamerania: FCHPT TU Bratislava špecializácia polygrafia a fotochémia.Materiálne vybavenie:
Škola má 4 odborné učebne výpočtovej techniky s internetom vrátane učebne grafiky tlačových médií, jazykové učebne.
V roku 2008 bola v rámci SOŠ bola vybudovaná nová tlačiarenská hala, v ktorej sú viaceré tlačové stroje - kníhtlačové, ofsetové, flexotlačové a dokončovacie zariadenia, žiaci sa pod vedením majstrov odborného výcviku zúčastňujú na cvičných, ale aj reálnych tlačových zákazkách.Noviny o aktivitách študentov tohto odboru: Prace_grafikov_a_tlaciarov_2018.pdf
Cesta vzniku školských novín: Cesta_vzniku_novin_SOS_vo_Svite.pdf
Požiadavky na žiaka odboru operátor tlače
Čo musíš splniť, aby si sa stal študentom takéhoto zaujímavého odboru?
Mať záujem o výpočtovú techniku, polygrafiu a zdravú chuť do práce.
Podmienky prijatia na daný odbor
- Štúdium je určené pre chlapcov aj dievčatá.
- Podmienkou prijatia na štúdium je úspešná prijímacia skúška zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky.
- Žiak, ktorý v celoslovenskom testovaní žiakov deviateho ročníka základnej školy dosiahol v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90%, je prijatý na štúdium bez prijímacej skúšky.
Najčastejšie otázky na odbor operátor tlače
Ako dlho sa vyučuje tento odbor na vašej škole?
Odbor operátor tlače na našej škole pôsobí takmer 20 rokov.Aký cudzí jazyk sa žiaci učia?
Anglický , ruský a nemecký.Je tu veľa hodín polygrafie, matematiky a fyziky?
Počet hodín polygrafie je rozšírený, pretože tieto predmety sú základom pre hlavné odborné predmety. Matematika a fyzika má počet hodín ako na iných stredných školách.Absolvujú žiaci aj prax mimo školy?
Odborný výcvik v 1. a 2. ročníku prebieha v škole, v 3.a 4. ročníku ho realizujeme v partnerských firmách.Môžu absolventi po ukončení štúdia pracovať aj v zahraničí?
Áno, ak sa snažia, sú dostatočne jazykovo i odborne pripravení úspešne sa zamestnať nielen na domácom trhu práce, ale i v zahraničí.