Biotechnológia a farmakológia
Je študijný odbor, ktorý pripravuje žiaka na činnosť v oblasti výroby biotechnologických, potravinárskych a farmaceutických produktov a v oblasti laboratórneho výskumu.
Biotechnológia sa zaoberá výrobou produktov pomocou organizmov, hlavne kvasiniek a baktérií (mikroorganizmov). Využíva sa vo výrobe potravín (chlieb, jogurty, syry...), v medicíne (lieky) a v životnom prostredí (čistenie odpadových vôd, kompostovanie...).
Farmakológia sa zaoberá výrobou, spracovaním a prípravou liekov vo veľkom alebo v lekárňach.
Ak budete študovať tento odbor, naučíte sa charakterizovať bunku, živé organizmy, mikroorganizmy, poznávať liečivé rastliny, ich význam, biológiu človeka, genetiku. Získate základy všeobecnej, anorganickej, organickej, analytickej chémie a biochémie. Naučíte sa, aký je význam a použitie liečív, budete poznať jednotlivé formy liekov (tabletky, sirupy, ....), ich prípravu a účinok pri liečbe chorôb. Porozumiete výrobe produktov (napríklad jogurtov, syrov, antibiotík) ale aj spracovaniu odpadov a čisteniu vôd. Na laboratórnych cvičeniach a praxi si v laboratóriách overíte svoje vedomosti získané v teoretických predmetoch pri rozbore liekov, potravín ale aj pri syntéze napr. acylpirínu, extrakcii liečivých látok z rastlín, v rozbore zložiek životného prostredia.
Študijný odbor je medzinárodne certifikovaný certifikátom IES a po ukončení štúdia môžeš získať tento certifikát.
Profil študijného odboru biotechnológia a farmakológia
K hlavným odborným predmetom patria:
- aplikovaná biológia
- aplikovaná chémia
- farmakológia, technológia liekových foriem
- biotechnológia
- chemické a biochemické analýzy
- laboratórne cvičenia a prax
- chemická informatika
Pracovné uplatnenie absolventa študijného odboru biotechnológia a farmakológia:- v podnikoch s biotechnologickými, potravinárskymi a farmaceutickými výrobami
- v biochemických, imunologických, mikrobiologických, potravinárskych a farmaceutických laboratóriách
- vo výskumných a zdravotníckych zariadeniach
- v obchodných spoločnostiach zameraných na biotechnológiu, farmáciu a potravinárstvo
- v lekárňach
- v štátnej správe
Pokračovanie v štúdiu na vysokej škole
Absolvent tohto študijného odboru je dobre pripravený aj na vysokoškolské štúdium najmä chemického a farmaceutického zamerania:
FCHPT TU Bratislava, PrF UK Bratislava, Farmaceutická fakulta UK Bratislava, UMB Banská Bystrica, TU Zvolen, SPU Nitra, VUT Brno, VŠCHT PrahaMateriálne vybavenie:
Škola má 3 špecializované laboratóriá - laboratórium pre chemické laboratórne cvičenia, laboratórium biotechnológie a aplikovaných biologických disciplín, laboratórium farmaceutickej chémie, odborné učebne chémie, biológie, jazykové učebne, počítačové učebne s internetom.
Požiadavky na žiaka odboru biotechnológia a farmakológia
Čo musíš splniť, aby si sa stal študentom takéhoto zaujímavého odboru?
Mať záujem o chémiu a zdravú zvedavosť s chuťou objavovať niečo nové.
Podmienky prijatia na daný odbor- Štúdium je určené pre chlapcov aj dievčatá.
- Podmienkou prijatia na štúdium je úspešná prijímacia skúška zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky.
- Žiak, ktorý v celoslovenskom testovaní žiakov deviateho ročníka základnej školy dosiahol v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90%, je prijatý na štúdium bez prijímacej skúšky.
Najčastejšie otázky na odbor biotechnológia a farmakológia
Ako dlho sa vyučuje tento odbor na vašej škole?
Odbor biotechnológie na našej škole pôsobí takmer 15 rokov.Aký cudzí jazyk sa žiaci učia?
Anglický , ruský a nemecký.Je tu veľa hodín chémie, biológie, matematiky a fyziky?
Počet hodín chémie a biológie je rozšírený, pretože tieto predmety sú základom pre hlavné odborné predmety. Matematika a fyzika má počet hodín ako na iných stredných školách.Absolvujú žiaci aj prax mimo školy?
Áno, v treťom ročníku sa dostávajú do reálnych pracovných podmienok na dva týždne.Môžu absolventi po ukončení štúdia pracovať aj v zahraničí?
Áno, ak sa snažia, sú dostatočne jazykovo i odborne pripravení úspešne sa zamestnať nielen na domácom trhu práce, ale i v zahraničí.