Mentoring
Akcie v mentoringu
Konferencia - "Mentoring v škole - od podpory k zmene"
Dňa 1. júna 2026 sa v Poprade – Matejovciach uskutočnila odborná Konferencia s názvom “Mentoring v škole – od podpory k zmene”, ktorú organizoval Prešovský samosprávny kraj 🏫. Podujatie prebiehalo v priestoroch Stredná odborná škola elektrotechnická a medzi účastníkmi nechýbala ani početná delegácia z našej školy 🙌.
Na konferencii našu školu reprezentovali pán riaditeľ, učitelia – mentori a tiež peermentori, teda žiacky mentori, ktorí sa aktívne zapájajú do podpory svojich spolužiakov 💙.
Program konferencie ponúkol viacero odborných vystúpení a panelových diskusií zameraných na význam mentoringu v školskom prostredí 🎤. Súčasťou programu bola aj diskusia mentorov projektových škôl, v ktorej vystúpila pani učiteľka Lucia Uhrinová, koordinátorka mentoringového tímu.Jej príspevok priblížil reálne skúsenosti so zavádzaním mentoringu na našej škole, hovorila o tímovej spolupráci, výzvach, ale aj pozitívnych zmenách, ktoré mentoring prináša žiakom i pedagógom 🌱.
Významná časť konferencie bola venovaná aj rovesníckej podpore – peer mentoringu 🤝. V rámci diskusie sa predstavila naša žiačka Sabina Horvátová, ktorá sa podelila o svoje autentické skúsenosti s pomocou medzi rovesníkmi. Porozprávala o tom, čo jej úloha peer mentorky prináša a aké vlastnosti by podľa nej mal mať dobrý peer mentor ⭐.
Svojou osobnou účasťou konferenciu podporil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý vo svojom príhovore ocenil prácu,a v závere odovzdal ocenenia peer mentorom zapojených škôl. Za našu školu si ocenenie osobne prevzala Sabína Horváthová, Kristína Knapčíková /v zastúpení/ a Yelyzaveta Kobtseva /v zastúpení/.
Konferencia priniesla množstvo inšpiratívnych myšlienok, podnetných diskusií a priestoru na výmenu skúseností medzi školami 💡. Teší nás, že naša škola mohla byť súčasťou tohto podujatia a aktívne prispieť k rozvoju mentoringu, ktorý sa stáva dôležitou súčasťou podpory žiakov aj učiteľov 🌟.
5
Prezentácia mentoringu na UNIPO
V apríli 2026 sa členovia mentoringového tímu Mgr. Petra Križanová a Ing. Lucia Uhrinová, EdD. spolu s žiackými peermentorkami 4. ročníka, zúčastnili vystúpenia a predstavenia fungovania mentoringu na našej SOŠP J.A.Baťu ako odborníci z praxe na Prešovskej univerzite.
Cieľom bolo predstaviť študentom a pedagógom v rámci projektu ERAZMUS Plus mentoring v školskom prostredí, jeho význam, praktické uplatnenie a skúsenosti z implementácie na našej strednej škole.
Po príchode na univerzitu prebehlo privítanie a následne odborná prezentácia, ktorá bola zameraná na význam mentoringu pri adaptácii žiakov na stredoškolské prostredie, prepojenie školskej praxe s odborným vzdelávaním, skúsenosti z realizácie mentoringových programov na našej škole a diskusiu o možnostiach spolupráce medzi univerzitou a našou strednou školou. Účastníci ERAZMU z Čiech, Poľska a Slovenska prejavili aktívny záujem, kládli otázky a diskutovali o možnostiach aplikácie mentoringu v rôznych vzdelávacích kontextoch. Týmto sa chceme zároveň poďakovať Doc. Mgr. Tatiane Dubayovej, PhD. a Mgr. Hedvige Hafičovej, PhD. z katedry prírodovedných a technických disciplín Prešovskej univerzity za pozvanie a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
1