GLOBE Games
GLOBE Games sú už doplnkom programu GLOBE, dalo by sa povedať, že sú takou českou špecialitou. Každoročne ich organizuje vybratá česká GLOBE škola v spolupráci s organizáciou Tereza, ktorá je koordinátorom programu pre Čechy.
Na hrách sa stretávajú študenti, ktorí počas roka pracovali v programe. Počas štyroch dní majú tímy zo škôl z Čiech, ale aj iných krajín veľmi pestrý program, ktorý zahŕňa terénnu hru, študentskú konferenciu, festival GLOBE a sprievodné programy, či už prírodovedné, kultúrne alebo športové. Terénna hra je celodenným pobytom žiakov v prírode, kde prechádzajú podľa mapy jednotlivými stanovišťami a plnia úlohy, ktoré súvisia s programom. Pracujú v zmiešaných tímoch z rôznych škôl, riešia spoločne problémy, učia sa komunikovať, spolupracovať, okrem toho spoznávajú prírodu a kultúru miesta, kde sa GLOBE Games konajú. Študentská konferencia predstavuje prezentovanie celoročnej práce študentov. Súťažia takto školy medzi sebou. Tu ale nie je víťaza ani porazeného, pretože projektové práce, ktoré sú prezentované predstavujú množstvo nápadov a postrehov, ako využiť program. Žiaci sa učia prezentovať svoju prácu pred svojimi rovesníkmi a trojčlennou komisiou.
Napriek tomu, že Slovenská republika nemala do roku 2020 podpísanú dohodu o spolupráci s programom GLOBE, Stredná odborná škola vo Svite mala od roku 2005 možnosť, ako jediný slovenský zástupca, zúčastňovať sa pravidelne na GLOBE Games v Českej republike.
GLOBE Games 2022 Svit
Máme iba jednu planétu, chráňme si ju!“
Pred rokom málokto vo Svite vedel, čo znamená názov GLOBE GAMES. Ale pred rokom sme už v SOŠ polytechnickej J.A.Baťu vo Svite začali s prípravami historicky prvého podujatia na Slovensku GLOBE GAMES 2024.Čo je GLOBE? Je to celosvetový program, ktorý spája mládež, učiteľov a vedcov zo 127 krajín sveta, t.j. 37 000 škôl vo Svete. Žiaci v rámci projektu GLOBE, ktorý vznikol v USA, urobili 150 miliónov meraní. GLOBE je celosvetový environmentálny program, v ktorom žiaci s vedcami celý školský rok skúmajú, bádajú a tvoria. Vyvrcholením ročnej práce sú potom vždy v júni GLOBE GAMES, kde žiaci na vedeckej konferencii prednášajú a prezentujú výsledky svojho bádania pred odbornou komisiou.
Dnes má GLOBE 29 rokov. Naša škola sa do programu zapojila ako účastnícka krajina v roku 2005 ako JEDINÁ škola na Slovensku.
V roku 2021 sa Ambasáda USA spolu s inštitútom Daphne rozhodli, že do programu GLOBE GAMES zapoja aj Slovensko. Aktívne. Lebo doteraz naša škola bola len účastníkom programu, ktorého vyvrcholenie bolo vždy v Českej republike. V roku 2021 navštívila našu školu vtedajšia veľvyslankyňa USA na Slovensku p. Bridget A.Brink. Po osobnom kontakte a po obhliadke priestorov bolo rozhodnuté: ideme do toho.
A dostávame sa k pointe: GLOBE GAMES v roku 2024, historicky prvé na Slovensku, sa budú realizovať u nás vo Svite a organizátorom budeme my – Stredná odborná škola polytechnická Jana Antonína Baťu.
Prípravy boli náročné – veď ubytovať a vystravovať 167 ľudí, pripraviť im bohatý program, nachystať všetko aj pre lektorov a hostí nám dalo zabrať. Priebeh bol perfektný! A záveru ste sa mohli zúčastniť aj Vy, občania mesta Svit. Veľkolepý sprievod mestom v sobotu 8.6.2024 poobede za sprievodu úžasnej BATIDY spojený s kotúľaním zemegule, sa nedal prehliadnuť. V nedeľu poobede sme sa lúčili s poslednými hosťami. Unavení, ale šťastní. Môžeme povedať, že tá energia a čas vložený do príprav stála za to. Všetci účastníci, vrátane čestného hosťa z NASA (Los Angeles) Petra Falcona boli nadšení.
Zažili sme všetci nádherné štyri dni. Spoznali sme nových úžasných ľudí, naučili sme sa veľa nového.
Ďakujeme mestu Svit, pani primátorke Dáši Vojsovičovej za obrovskú ústretovosť,
pomoc a podporu.Ďakujeme všetkým sponzorom, ktorí nás podporili. Ja osobne ďakujem všetkým zamestnancom a žiakom našej školy za nadšenie a ochotu pripraviť a zrealizovať celú akciu.
Ďakujem našim kolegyniam Adriane Mlynskej a Martine Gánovskej, že k nám myšlienku GLOBE GAMES doniesli. Verím, že týmto podujatím si splnili svoj dlhoročný cieľ.
Vyšlo nám všetko! Opäť sa potvrdilo pravidlo, že ak niečo robíme, vložme sa do toho celí.
Ak totiž vložíme do svojej práce aj svoje srdce, pohneme aj zemeguľou!
ĎAKUJEME!!!
RNDr. Eva Nebusová
riaditeľka SOŠP J.A.Baťu, Svit485250
GLOBE Games 2022 Zbiroh
23. ročník GLOBE Games sa po dvoch rokoch pandémie konal v dňoch 26. – 29. mája v Zbirohu. Na študentskej konferencii sme prezentovali dva projekty. Prvý „Po daždi sa (vraj) lepšie dýcha“ prezentoval výsledky meraní pH rieky Poprad, zrážok a pôdy a druhý „Zelená imunita“ bol zameraný na množstvo obranných látok v kôre stromov, ktoré rastú v čistom a prašnom prostredí.
V sobotu sa konali workshopy s odborníkmi na rôzne zaujímavé témy. Poobede sme sa všetci tešili na gúľanie obrovskej zemegule ulicami Zbirohu.
Ako vnímali toto podujatie samotní žiaci?
„Bolo to pre mňa veľmi prínosné, keďže sme sa pri tvorbe projektu naučili pracovať v tíme. Určite si odnášam veľa zážitkov a krásne spomienky.“
„Ohromila ma spolupráca medzi školami. Skvelí ľudia a aktivity. Za tieto zážitky som vďačný a veľmi sa teším na budúcoročné GLOBE Games.“
„Veľmi sa mi páčila spolupráca všetkých tímov, aktivity boli zaujímavé. Učitelia a všetci čo sa zapojili boli super. Nadviazali sme nové priateľstvá, som rada, že som mala možnosť sa zapojiť.“
„Z GLOBE Games si odnášam určite veľa zážitkov a spomienok. Určite mám novú skúsenosť aj v rámci prezentovania a komunikácie s ľuďmi.“
GLOBE Games 2019 Kadaň
22. ročník GLOBE Games sa konal 30.5. - 2.6. 2019.
Tento ročník hostilo Gymnázium v Kadani a vzácnym hosťom bola pani Ariel Jahner, zástupkyňa Veľvyslanectva USA a Michal Broža, riaditeľ Informačného centra OSN v Prahe. V piatok sa konala študentská vedecká konferencia, na ktorej študenti z 42 škôl z Českej republiky, Talianska, Estónska a Slovenska prezentovali svoje bádateľské projekty. Naša škola predstavila tri projekty: Ako je pod snežnou perinou?, Sú pramene živé? a česko - slovenský projekt v spolupráci s hostiteľskou školou Majú Globe materiály pravdu?V sobotu sa uskutočnila terénna hra a program sme zavŕšili tradičným gúľaním zemegule cez krásne historické mesto Kadaň. Na záver bola odhalená organizátorská škola 23. ročníka, ktorou bude ZŠ. J. Sládka Zbiroh.
GLOBE Games 2018 Humpolec
21. ročník GLOBE Games sa konal v dňoch 31. mája – 3. júna v Humpolci.
Všetko sa začalo vo štvrtok 31. mája nočným gúľaním obrovskej zemegule a lampiónovým sprievodom na námestí. Deň D prišiel v piatok – študentská konferencia, na ktorej školské tímy predstavili svoje výskumné projekty, na ktorých pracovali celý rok v rámci programu GLOBE. Na študentskej konferencii sme prezentovali dva projekty. Prvý „Koľko vody je vo vzduchu?“ prezentoval výsledky meraní vlhkosti vzduchu a druhý „Naozaj liečia?“ bol zameraný na minerálne pramene v okolí a študenti overovali súvislosti medzi chemickým zložením prameňov, geologickým podložím a povesťami o liečivých účinkoch.
V sobotu sa v okolí konala tradičná terénna hra, pri ktorej študentské tímy riešili záhadu – našla sa kostra človeka, ktorý bol kedysi dávno pravdepodobne zavraždený a bolo potrebné zistiť ako a prečo sa to stalo. Detektívne pátranie začalo pri rybníku, ďalšie stanovištia preverili študentov zo znalostí živej aj neživej prírody, vyskúšali si bádanie a tvorbu hypotéz a za správne splnené úlohy dostávali indície, ktoré im pomohli k rozlúšteniu celého prípadu. Komu sa to podarilo, stal sa GLOBE detektívom. Hra sa končila na zrúcanine hradu Orlík, kde boli celé GLOBE Games slávnostne ukončené.
GLOBE Games 2017 Moravské Budějovice
Jubilejný 20. ročník GLOBE Games prebiehal v dňoch 11. - 14. mája v Moravských Budějoviciach.
Žiaci Strednej odbornej školy vo Svite na študentskej konferencii prezentovali dva projekty. Prvý „Opálim sa aj pod mrakom“ prezentoval výsledky meraní UV žiarenia a druhý „Prečo je jeseň farebná“ predstavil, ako sa mení množstvo chlorofylu v listoch na jeseň.GLOBE Games sú však aj o zábave a dobrej nálade a tak po konferencii prišlo na radu tradičné gúľanie zemegule od základnej školy T.G. Masaryka na námestie pred kostol sv. Jiljí, kde sa odohrávali aj študentské trhy. V sobotu sa v okolí konala tradičná terénna hra, pri ktorej študentské tímy hľadali poklad a na záver sa všetci stretli pri táboráku. V nedeľu sme navštívili ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči, kde sme si mohli pozrieť napríklad parný stroj, model veternej turbíny a predovšetkým unikátnu projekčnú guľu, na ktorej je možné vďaka družiciam na obežnej dráhe zobraziť počasie a zemetrasenie kdekoľvek na Zemi, ale aj projekcie ostatných vesmírnych telies.
„Vynikajúca atmosféra, skvelí ľudia a inšpiratívny program. Slávnostné otvorenie bolo zaujímavé hlavne vďaka scénke, ktorú si pre nás pripravili žiaci z hostiacej krajiny. Terénna hra bola veľmi dobre vymyslená. Stanovištia mali naozaj dobré témy, ktoré si myslím, že zaujali každého. A myslím si, že na celých Globe Games 2017 bola krásna atmosféra.“ (Ivana)
„GG 2017 boli vydarené. Preto im dávam 3 body z 3. Prvý bod zato, že program na GG bol skvelý. Druhý zato, že sa na GG stretlo mnoho ľudí, ktorí sú úžasní. Bez nich, by neboli GG 2017 to pravé orechové ;) A tretí bod zato, že na GG bola neopísateľná atmosféra. Je celkom škoda byť na GG tak krátky čas.“ (Michal)
„GG je úplne úžasný program, ktorý umožňuje mladým ľuďom prezentovať ich celoročnú prácu. Rovnako to bolo aj tento rok. Môžem povedať, že sa organizátori v pár veciach zlepšili od minulého roku (terénna hra a táborák), ale zvyšok ostal rovnako super ako vždy. Príjemné prostredie a super ľudia (aj účastníci, aj Terezáci) prispeli k skvelým zážitkom a spomienkam. Je však škoda, že budúci rok je viac než pravdepodobné, že sa my tretiaci už GG nezúčastníme, každopádne to boli super dva roky účasti. Som naozaj rád, že som sa mohol tohto projektu zúčastniť.“ (Slávo)
GLOBE Games 2016 Karviná
Štvordňové GLOBE Games 2016 odštartovali oficiálne v Karvinej v Obecním domě Družba, kde sa stretli žiaci, študenti, učitelia a vedci z celej Českej republiky a zahraničia, napríklad Chorvátska, Slovenska, Poľska, Nórska nebo Lotyšska.
Na druhý deň dopoludnia sa stretli všetci účastníci na Střední průmyslové škole, kde v jednotlivých miestnostiach odprezentovali ostatným svoje projekty. Študenti našej školy prezentovali 2 projekty: Je dážďovkám zima? a Je sneh kyslejší ako dážď?
Popoludní sa tu uskutočnili dielne s odborníkmi. Výber bol naozaj pestrý – pokusy v chémii, mapovanie s tabletmi, paleontologická dielňa.... každý si mohol vybrať podľa svojho záujmu.
V sobotu sme sa všetci vydali do blízkeho terénu preskúmať unikátnosť miestnej krajiny, ktorá sa po ťažbe uhlia znovu obnovuje. Na rôznych miestach boli stanovištia, kde účastníci plnili rôzne úlohy a porovnávali stav krajiny pred ťažbou a teraz. Taktiež zisťovali, aké druhy živočíchov a rastlín sa na danom mieste nachádzajú. Zaujímavá úloha čakala na študentov na haldách, kde hľadali skameneliny.
GLOBE Games 2015 Praha Kunratice
Program GLOBE oslavoval v roku 2015 dvadsať rokov a bola to teda príležitosť k poriadnej oslave. Po 17 rokoch sa GLOBE Games vrátili do Prahy, kde v roku 1997 v rámci pilotného ročníka odštartovali. Akciu organizovali Sdružení TEREZA v spolupráci so Základní školou Kunratice v dňoch 28. - 31.5. 2015.
Do Prahy prišlo takmer 30 českých škôl a zahraniční hostia, medzi ktorých patrila aj naša škola. A ako sa oslavovalo? Začiatok bol veľkolepý - gúľanie trojmetrovej zemegule historickým centrom Prahy.
Druhý deň priniesol Show - prezentácie výskumných projektov všetkých zúčastnených škôl. Každý tím najskôr predstavil, čomu sa v škole venovali v uplynulom roku, a následne odpovedali na otázky odborníkov a ostatných tímov. Školy mohli prezentovať svoje aktivity aj v rámci tzv. poster session. Nové poznatky a skúsenosti mohli študenti získať aj na workshopoch s vedcami a odborníkmi z výskumných ústavov a vysokých škôl.
Sobota bola venovaná obľúbenej terénnej hre. Tentokrát sa niesla v duchu odhaľovania tajomstva zaniknutej civilizácie na mieste dnešného Kunratického lesa. V ňom sa dodnes potulujú uväznené duše, ktoré mohli študentské tímy oslobodiť plnením neľahkých úloh. Osem stanovíšť študenti našli až zostavením nájdených útržkov starej mapy. Postupne prichádzali na indície, ktoré viedli k rozlúšteniu tajomstva zániku.
GLOBE Games 2014 Třebíč
Hostiteľom 17. ročníka GLOBE Games bol Třebíč - starobylé mesto na Vysočine na západe Moravy. Našu školu reprezentovalo 6 študentov odboru biotechnológia a farmakológia: Beáta Habľaková, Mário Markus, Nikola Šoltýsová, Lenka Kredatusová, Kristína Gelatová a Martina Košuthová. Program bol veľmi bohatý.
V piatok 25.4. účastníci strávili deň v teréne medzi lesmi, lúkami, poliami a rybníkmi. Ako tradične bola pripravená terénna hra, kde študenti v tímoch riešili rôznorodé úlohy.
V sobotu 26.4. sa doobeda konala študentská konferencia, tento rok vo forme vedeckej kaviarne. Žiaci tu prezentovali svoje školské projekty, využívajúce GLOBE merania a pozorovania, realizované v priebehu roka. Naši študenti prezentovali projekty Kam zmizla tma? a Je nám teplejšie?
Nedeľu 27.4. sme využili na prehliadku mesta Třebíč. Navštívili sme ojedinelé historické pamiatky, zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO - baziliku sv. Prokopa, židovskú štvrť a židovský cintorín.
GLOBE Games 2012 Litomyšl
Hostiteľom jubilejných 15. GLOBE Games bolo Gymnázium v Litomyšli. SOŠ Svit zastupovala skupina 6 študentov Lucia Čižmárová, Natália Čurná, Gabika Galovičová, Radka Gondová, Lucia Michnová, Janka Pabišová.
V sobotu 5. mája vyrazili účastníci do prírody a zapojili sa do terénnej hry. Študenti v šesťčlenných tímoch pripravovali projekt na lepšie využitie lesoparku Černá hora. Ich úlohou na jednotlivých stanovištiach bolo posúdiť vplyv vybraného typu projektu (miniZoo, aquapark, lanové centrum alebo oživenie lesoparku) na životné prostredie. Na záver svoje návrhy predstavili odbornej komisii.
V nedeľu 6. mája prezentovali študenti svoje školské projekty, využívajúce GLOBE merania a pozorovania na dopoludňajšej študentskej konferencii a ich výkony posudzovali zástupcovia organizátorov zo Združenia TEREZA.Popoludní vyšiel sprievod účastníkov do ulíc Litomyšli, sprievod začínal gúľaním obrovskej trojmetrovej zemegule – symbolu GLOBE Games. Na námestí prebiehal Festival GLOBE Games pre verejnosť. Návštevníci mohli pri rôznych stánkoch nahliadnuť do programu GLOBE. Festival bol sprevádzaný vystúpeniami miestnych študentských hudobných skupín. Večerná prehliadka prekrásneho zámku bola skvelou bodkou za bohatým sprievodným programom.
GLOBE Games 2011 Vsetín
V dňoch 5.- 8. mája 2011 sme sa opäť zúčastnili Globe Games, tentoraz vo Vsetíne. Vo štvrtok sme sa po registrácii ubytovali v Základnej škole Vsetín – Rokytnice. Bývali sme v triede spolu s estónskym tímom. Večer počas slávnostného otvorenia sme sa predstavili krátkou prezentáciou, v ktorej sme predstavili Slovensko, Svit, ale hlavne našu školu a nás. Slávnostný ceremoniál sa niesol v duchu valašských tradícií.
Napriek tomu, že predpovede neboli veľmi povzbudzujúce počasie sa umúdrilo a v piatok sme mohli vyraziť do terénu na terénnu hru. Určite si všetci účastníci zapamätajú kopec, ktorý niektorí z nás museli prekonať viackrát. Terénna hra preverila nielen kondíciu, vedomosti z meteorológie, hydrológie, pedológie, biometrie, GPS ale naučila nás aj to ako sa pozerať na krajinu okolo nás a aj to, ako spolu komunikovať a spolupracovať. Opäť preverila aj naše znalosti z angličtiny, keďže sme pracovali v medzinárodných tímoch.
V sobotu doobeda sme navštívili Valašské múzeu v prírode v Rožnove pod Radhoštem a poobede sa konal tradičný Festival Globe na námestí pre širokú verejnosť, kde sme zatancovali zemplínsky tanec. Podvečer boli vyhlásené výsledky a Globe Games boli slávnostne ukončené.
GLOBE Games 2010 Svitavy
Aj v tomto školskom roku sme sa spolu so študentmi a žiakmi zo stredných a základných škôl z Čiech, Maďarska a Poľska stretli na 13. Globe Games. Tento rok nás vítalo mesto Svitavy, ktoré sa nachádza blízko Českej Třebovej.
Stretnutie bolo oficiálne zahájené vo štvrtok 6. mája a trvalo do 9. mája. V piatok sa všetky tímy vybrali do terénu, kde monitorovali prírodné podmienky v okolí rybníka Rosnička. Súťažilo sa v zmiešaných tímoch, ktoré sa orientovali podľa mapy a plnili úlohy zamerané na meteorológiu, pedológiu, hydrológiu, fenológiu a vegetačný kryt.
V sobotu doobeda prebiehala študentská konferencia a zahraničné skupiny sa zúčastnili výletu do prírodnej rezervácie Toulcovy maštale. Poobede bol Festival Globe venovaný téme „Kvalita a ochrana ovzdušia“, ktorý sa konal v parku vo Svitavách s účasťou širokej verejnosti. Naša škola mala pripravené postery, ktoré prezentovali školu, mesto, prácu, ktorú robili naši spolužiaci počas celého roka a taktiež sme sa predstavili spevom a tancom. V nedeľu sme ešte navštívili múzeum a absolvovali sme prehliadku historického centra Svitav.
GLOBE Games 2009 Stříbro
Už po piaty krát sme sa mohli spolu s učiteľmi a študentmi z Čiech, Poľska, Maďarska a Nemecka stretnúť na Globe Games. Tento rok to bolo v baníckom mestečku Stříbro pri Plzni.
Náš tím pozostával zo šiestich žiakov : Matúš Zubaľ, Roman Turček, Dávid Bajnok, Max Zázrivý, Žaneta Halamčeková a Martina Martančíková. Zo Svitu sme do Stříbra cestovali v stredu v noci, cesta nám trvala asi 12 hodín.
Vo štvrtok sme mali prehliadku mestečka a večer bolo oficiálne zahájenie hier. V piatok boli Globe Games v teréne. Súťažili sme v medzinárodných skupinách a plnili sme úlohy, ktoré boli zamerané práve na baníctvo a geológiu. Po splnení úloh sme získali indície na vylúštenie tajničky a tak sme mohli navštíviť baňu v ktorej sa ťažilo striebro a olovo. V sobotu sme počas konferencie konanej dopoludnia prezentovali našu prácu na tému – Čo pre nás Globe znamená. Poobede sa začal Festival Globe tradičným gúľaním zemegule na námestie a bol určený širokej verejnosti. Na záver festivalu boli vyhlásené výsledky súťaže.
GLOBE Games 2008 Bystřice nad Perštejnem
Hostiteľom 11. GLOBE Games bola Základná škola v Bystřici nad Pernštejnem. Program začal študentskou konferenciou, kde účastníci prezentovali výsledky svojich celoročných projektov a ich výkony posudzovali zástupcovia organizátorov zo Združenia TEREZA. Študenti tak mali možnosť zoznámiť sa navzájom so svojimi aktivitami, učiť sa ich prezentovať a obhajovať výsledky svojej činnosti.
Popoludní vyšiel sprievod účastníkov od ZŠ na Bystřické námestie, sprievod začínal gúľaním obrovskej trojmetrovej zemegule – symbolu GLOBE Games. Na námestí prebiehal Festival GLOBE Games pre verejnosť. Návštevníci mohli pri 11 rôznych stánkoch nahliadnuť do programu GLOBE. Vyskúšali si napríklad merať kvalitu vody, poznávali drobné vodné živočíchy, skúmali mraky a veľa ďalších aktivít.Ďalší deň vyrazili účastníci do prírody a zapojili sa do terénnej strategickej hry. S využitím GLOBE meraní skúmali okolie Bystřice nad Pernštejnem, zisťovali kvalitu vody, zloženie pôdy, vegetačné stupne atď. Hra bola tento rok zamerané na spoluprácu a strategickú voľbu pri riešení problémov. Všetci účastníci postupne prešli dvanásť stanovíšť a pomocou získavaných indícií hľadali názov legendárneho stromu, ktorý rastie pri hrade Pernštejn.
Reprezentovali nás: Radka Patzová, Ivana Babjaková, Matúš Zubaľ, Karol Ganz, Roman Turček
GLOBE Games 2007 Šluknov
Hostiteľom jubilejných 10. GLOBE Games bola Stredná lesnícka škola v Šluknove, najsevernejšom meste Českej republiky. Hry odštartovali veľkým pochodom so zemeguľou cez mesto až k štartu súťaží. Čakalo na nás 10 stanovíšť v prírode s rôznymi zaujímavými úlohami. Preverili sme si navzájom svoje vedomosti z biológie, geografie, chémie, svoju šikovnosť a tiež jazykovú zdatnosť v angličtine. Dohovoriť sa medzi sebou v tíme bol spočiatku menší problém, pretože nik nevedel ,čo má hovoriť, ale postupom času sme sa o sebe dozvedeli veľa nového.
Mali sme možnosť navštíviť Národný park České Švajčiarsko, ktorý je najmladší národný park u našich západných susedov. Videli sme tam pieskovcové skaly, ktoré na niektorých miestach tvoria rozsiahle kamenné mesto.
Účastníci: Danka Kolesárová, Michaela Handzušová, Matúš Jelen, Dominik Bukovina, Radko Fábry, Martin Ondriska
GLOBE Games 2006 Bánov
Hry organizovala Základná škola J. Bublíka v Bánove, malebnej obci na úpätí Bielych Karpát. Študenti súťažili v medzinárodných tímoch na 6 stanovištiach:
1. pH – úlohou bolo dosiahnuť požadovanú hodnotu pH vody pomocou rastlín
2. GLOBE data – na základe výsledkov meraní zistiť, z akej oblasti sveta údaje pochádzajú
3. Hydrológia – rôzne merania s vodou
4. Biometria – odhadnúť obvod a výšku stromu, zmerať pokryv (koľko oblohy vidieť cez listy stromov)
5. Angličtina – študenti hádali slovíčka
6. Meteorológia – atmosférické meraniaÚčastníci: Matej Klimek, Silvia Pacigová, Petra Hozová, Robert Lehocký, Tomáš Turček, Rado Pitoňák, Alena Dolanská
GLOBE Games 2005 Česká Třebová
GLOBE Games sú v podstate „českým patentom“, je to stretnutie študentov a učiteľov z GLOBE škôl.
Napriek tomu, že Slovenská republika nemá podpísanú dohodu o spolupráci, Združená stredná škola vo Svite mala v roku 2005 možnosť, ako jediný slovenský zástupca, zúčastniť sa prvých európskych GLOBE Games v Českej Třebovej. Takmer 300 študentov a 80 učiteľov z 11 krajín si počas troch dní overovali svoje znalosti a zručnosti, skúmali vybrané územie, vymieňali si skúsenosti a nadväzovali nové priateľstvá.
Účastníci: Barbora Blazoňová, Alena Dolanská, Ján Glevaňák, Miroslava Konevalová, Zuzana Palušáková, Dalibor Susa