Dňa 1. júna 2026 sa v Poprade – Matejovciach uskutočnila odborná Konferencia s názvom “Mentoring v škole – od podpory k zmene”, ktorú organizoval Prešovský samosprávny kraj 🏫. Podujatie prebiehalo v priestoroch Stredná odborná škola elektrotechnická a medzi účastníkmi nechýbala ani početná delegácia z našej školy 🙌.
Na konferencii našu školu reprezentovali pán riaditeľ, učitelia – mentori a tiež peermentori, teda žiacky mentori, ktorí sa aktívne zapájajú do podpory svojich spolužiakov 💙.
Program konferencie ponúkol viacero odborných vystúpení a panelových diskusií zameraných na význam mentoringu v školskom prostredí 🎤. Súčasťou programu bola aj diskusia mentorov projektových škôl, v ktorej vystúpila pani učiteľka Lucia Uhrinová, koordinátorka mentoringového tímu.Jej príspevok priblížil reálne skúsenosti so zavádzaním mentoringu na našej škole, hovorila o tímovej spolupráci, výzvach, ale aj pozitívnych zmenách, ktoré mentoring prináša žiakom i pedagógom 🌱.
Významná časť konferencie bola venovaná aj rovesníckej podpore – peer mentoringu 🤝. V rámci diskusie sa predstavila naša žiačka Sabina Horvátová, ktorá sa podelila o svoje autentické skúsenosti s pomocou medzi rovesníkmi. Porozprávala o tom, čo jej úloha peer mentorky prináša a aké vlastnosti by podľa nej mal mať dobrý peer mentor ⭐.
Svojou osobnou účasťou konferenciu podporil predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, ktorý vo svojom príhovore ocenil prácu,a v závere odovzdal ocenenia peer mentorom zapojených škôl. Za našu školu si ocenenie osobne prevzala Sabína Horváthová, Kristína Knapčíková /v zastúpení/ a Yelyzaveta Kobtseva /v zastúpení/.
Konferencia priniesla množstvo inšpiratívnych myšlienok, podnetných diskusií a priestoru na výmenu skúseností medzi školami 💡. Teší nás, že naša škola mohla byť súčasťou tohto podujatia a aktívne prispieť k rozvoju mentoringu, ktorý sa stáva dôležitou súčasťou podpory žiakov aj učiteľov 🌟.