• Krajské kolo chemickej olympiády v kategórii C

     • Dňa 12.5.2022 sa na pôde našej školy uskutočnilo Krajské kolo chemickej olympiády v kategórii C určenej pre žiakov stredných škôl a gymnázií Prešovského kraja. Privítali sme 36 súťažiacich, ktorí riešili úlohy anorganickej a všeobecnej chémie v teoretickej a v praktickej časti v priestoroch našich laboratórií. Víťazom srdečne blahoželáme.

     • Exkurzia

     • Dňa 10.5.2022 sme sa so ziakmi 4.A triedy z odboru Biotechnológia a farmakológia zúčastnili exkurzie na oddelení Klinickej biochémie v Popradskej nemocnici. Jednotlivé pracoviská boli vybavené modernými analytickými prístrojmi od renomovaných svetových výrobcov, kde používajú certifikované diagnostiká a sú zapojené do medzinárodného systému externej kontroly kvality klinickej analytiky. Dnes sme mali možnosť vidieť celý proces analýz vzoriek krvi a moču od jeho prijatia až po vyhodnotenie vzoriek.

      Taktiež sme navštívili Popradský pivovar Tatras. Oboznámili sme sa s históriou, druhmi piva, popisom technologického procesu a o bezpečnostných požiadavkách v prevádzke. Výroba piva je v malej prevádzke pod podnikom a obsahuje sklad chmeľu , kvasníc a sladu ktorý si majiteľ objednáva, miestnosť pre sanitáciu sudov a plnenie PET fliaš, miestnosť teplej fázy (varenia piva) a miestnosti, kde sa kvasia rôzne druhy piva.

      Na záver exkurzie chceme poďakovať vedeniu oddelenia Klinickej biochémie, pánovi majiteľovi Pivovaru Tatras a aj našim žiakom zo 4.A triedy.

     • H3KNISA

     • Naša škola sa zapojila a spoluorganizovala projekt H3KNISA. 27.4 sme prežili deň bez vyučovania, plný zaujímavých ľudí a spíkrov, motivujúcich tém, príbehov a výziev, ktoré môžu žiakov hecnúť -heknúť k lepšiemu životu.  

      H3KNISA je jeden z projektov iniciatívy Na veku záleží. Iniciatíva Na veku záleží už viac ako 22 rokov rieši problematiku fajčenia mladistvých a predaja cigariet maloletým. Cieľom projektu H3KNISA je priniesť mladým ľuďom, generácii tretieho tisícročia (3K generácia) atraktívnych a zaujímavých ľudí a témy, ktoré ich môžu motivovať.  

      Celú akciu odštartovala úvodná talkshow známeno neuropsychológa Roberta Krause a následne sa všetci rozdelili do jednotlivých workshopov. Žiaci sa vopred prihlasovali na jednotlivé workshopy podľa toho, ktorá téma, či osobnosť ich zaujali. Workshopov bolo 11 s témami ako „Sociálne siete a ich pozlátko“, „Každý môže byť greenfluencer“, „Sexuálna výchova“, „Všetko o financiách na strednej“, „Návyky, zlozvyky, závislosti“ a iné. Boli to všetko poučné a dôležité témy, o ktorých žiaci nepočujú každý deň, ale na 100% sú súčasťou ich života.  

      Odozva bola vynikajúca, influenceri žiakov zaujali svojim príbehom, skúsenosťami alebo aj priamymi ukážkami. Nedá sa nespomenúť úžasná atmosféra, ktorá vládla v triedach, ale i na chodbách,  žiaci sa tvárili spokojne a nadšene. Podľa spätnej väzby môžeme povedať, že aj influenceri bolo spokojní s nami :D, veľmi sa im páčila naša škola, žiaci aj naša úžasná pani riaditeľka so svojim ľudským a priateľským prístupom.

       

      Bola točiť aj telka : https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/324143#603

      Prežili sme jeden neobyčajný deň s výnimočnými ľuďmi, na ktorý tak skoro nezabudneme.

      Ďakujeme celému tímu H3KNISA, že nás H3KLI a dúfame, že nám to H3KNUTIE ostane, čo najdlhšie.  

      @h3knisa

     • Informačný deň pre mladých ľudí na SŠ

     • Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Iuventou organizuje informačný webinár pre mladých, zameraný na možnosti v rámci programu Erasmus+ pre MLÁDEŽ. 

      Termín: 11.máj 2022, v čase od 14:30 – 15:30
      Miesto: ONLINE cez ZOOM, radi by sme dali možnosť aj mladým ľuďom, ktorí sú z odľahlých kútov východného Slovenska. 
      Prihlasovanie každého účastníka prebieha cez ONLINE formulár:   https://forms.office.com/r/yaRpKA9Dyw

     • Výstava prác tlačiarov 2022

     • Vo vestibule školy bol umiestnený panel s výberom prác tlačiarov. Ide o kreslené grafické návrhy a PC grafiky tlačovín, linoryty, koláže, fotografie, ktoré žiaci zhotovili v rámci teoretického a praktického odborného vyučovania.

      Diplomom a vecnou cenou bola odmenená tlačiarka z 2.B – Daniela Jirotková, ktorej práce boli najväčším prínosom pre túto výstavu. Blahoželáme Daniele!

     • Otvorené hodiny chémie

     • Dňa 26.4.2022 sa uskutočnili v priestoroch našich laboratórií Otvorené hodiny chémie pre 40 žiakov 8. ročníka ZŠ Komenského vo Svite. Po úvodnej inštruktáži si žiaci vyskúšali svoje zručnosti v oblasti určovania priebehu reakcií kyselín a zásad, dôkazmi ich prítomnosti a určovaním pH s pomocou žiakov našej školy z odboru Biotechnológia a farmakológia a odboru Technik pre chemický a farmaceutický priemysel. Nadšenie v tvárach detí hovorí za všetko. Tešíme sa na ďalšie otvorené hodiny v júni.

     • Krajské kolo chemickej olympiády v kategórií B

     • Dňa 7.4.2022 sa na pôde našej školy uskutočnilo Krajské kolo chemickej olympiády v kategórií B určenej pre žiakov stredných škôl a gymnázií Prešovského kraja. Privítali sme 22 súťažiacich, ktorí riešili úlohy anorganickej a organickej chémie v teoretickej časti a v praktickej časti stanovovali obsah šťaveľanov v priestoroch našich laboratórií. Nesmierne nás teší, že sme sa po 3 rokoch mohli opäť stretnúť a všetkým zúčastneným ako aj víťazom srdečne blahoželáme.

     • Volejbal o majstra školy

     • Štvrtok 7.apríla sa konal tradičný volejbalový turnaj, netradične na jar.  Obyčajne hráme volejbal na Mikuláša v mikulášskych čiapkach, ale epidémia koronavírusu nám turnaj presunula na apríl. Zapojilo sa 7 družstiev, ktoré boli zložené z 3 chlapcov a 3 dievčat a hralo sa v dvoch skupinách. Po vylosovaní skupiny sa začal volejbalový maratón. Do finále postúpili dve družstvá s najvyšším počtom bodov v každej skupine (1.A, 2.A, 2.B, 3.B). Vo finále si zahrali každý s každým, pričom sety boli skrátené, do 20 bodov. Všetci hrali ako o život, no víťaz môže byť len jeden a stalo sa ním družstvo 3.B, ktoré ukázalo kvalitnú hru bez straty setu. Turnaj mal aj iný prívlastok a to, že to bol deň bez mobilov. Prežili sme krásny športový deň a treba pochváliť všetky družstvá, pretože všetci sa naozaj veľmi snažili. Okrem klasických ocenení sme odovzdali diplomy za "najhlasnejšiu sirénu" (Janka M.) "najemotívnejšiemu hráčovi" (Adrián L.) a "najobetavejšej hráčke" (Nikola A.). 

      Víťazov, čiže 3.B, ešte čaká zápas s učiteľským tímom. Komu budete držať palce? Necháme to na vás :D 

     • Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých

     • Našu školu navštívila pani policajtka, aby žiakov poučila v oblasti trestnoprávnej zodpovednosti. Npor. Mgr. Mária Holotňáková prednášala na základe príkladov z praxe, čo bolo veľmi poučné a zaujímavé. Žiaci boli aktívni a kládli podnetné otázky.  Dozvedeli sa, kde sú umiestňovaní mladí delikventi a hlavne zdôrazňovala, že každý priestupok, či trestný čin sa už s mladými vezie ďalej. Žiaci mali možnosť vyskúšať simulátor opitosti, aby si uvedomili aký dezorientovaný je človek pod vplyvom alkoholu. Keďže v oblasti prevencie je stále o čom hovoriť, budeme sa tešiť na pani policajtku s ďalšou dôležitou témou aj nabudúce. 

     • Veľtrh podnikateľských talentov

     • 27. ročník Veľtrhu podnikateľských talentov bol pre našich študentov 3.B zo š.f. FAIR BUSINESS SVIT úspešný. Študenti v rámci programu Aplikovaná ekonómia sa 5. apríla 2022 Bratislave predstavili svojim produktom ANJELSKÝ EXTRAKT Z NÁDCHOVNÍKA, s ktorým obsadili pekné 3. miesto.

     • Okresné kolo v basketbale chlapcov

     • Po dvoch rokoch, kedy sa zastavili školské športové súťaže konečne sme sa dočkali zmeny. Žiaci našej školy sa dňa 6.4.2022 zúčastnili okresného kola v basketbale. Vo svojom prvom zápase proti rovesníkom z Gymnázia D. Tatarku Poprad síce podali dobrý výkon, no prehrali stretnutie o 6 bodov. Gymazisti v predchádzajúcom stretnutí prehrali o 7 bodov s družstvom Súkromnej Tatranskej akadémie. Práve to bol druhý súper, s ktorým, ak sme chceli vyhrať skupinu, sme potrebovali vyhrať o 7 bodov. Začiatok  zápasu vyšiel bravúrne a polčas sme vyhrali o 7 bodov. V druhom polčase sa náskok podarilo zvýšiť a ešte 3 minúty pred koncom sme viedli o 10 bodov. Tento náskok sa však nepodarilo udržať a napriek víťazstvu o 3 body zostal pocit sklamania, že sa nepodarilo postúpiť do finálovej časti. Napriek sklamaniu treba konštatovať, že sme mali veľmi ťažkú skupinu, ktorú mohlo vyhrať ktorékoľvek družstvo, keďže o postupujúcom rozhodoval rozdiel košov a ten bol naozaj tesný. Podľa predvedenej hry sme kľudne mohli obsadiť druhé miesto. Napriek tomuto neúspešnému výsledku treba chlapcom poďakovať, tak na ihrisku, ako aj na lavičke. Treba dať hlavy hore a ísť ďalej. O rok to bude lepšie.

     • 2% dane

     • Vážení rodičia a priatelia školy, 

      Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%! Finančné prostriedky budú použité na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole a skvalitnenie vybavenia školy

      Ak ste sa rozhodli darovať 2% nám, stiahnite si tlačivo TU. ĎAKUJEME.

     • Okresné kolo chemickej olympiády v kategórii D

     • Dňa 25.3.2022 sa na pôde našej školy uskutočnilo v spolupráci s Centrom voľného času v Poprade Okresné kolo chemickej olympiády v kategórii D určenej pre žiakov základných škôl. Privítali sme 19 súťažiacich, ktorí vypracovávali úlohy teoretickej a praktickej časti, ktoré sme pripravili v laboratóriách našej školy. Víťazom srdečne blahoželáme.

     • Internetová bezpečnosť detí a mládeže

     • Žijeme v dobe neobmedzených internetových možností, čo však so sebou prináša aj isté riziká. Musíme si uvedomiť, že internet si pamätá všetko, aj to, na čo sme my dávno zabudli. Sociálne siete o nás prezrádzajú skutočnosti ako kde sa nachádzame, s kým sme v kontakte a mnoho, mnoho ďalšieho. Preto pri fungovaní na internete treba dbať na to, aby sme ho používali BEZPEČNE. Robiť osvetu medzi žiakmi je veľmi žiadúce, lebo o mnohých skrytých hrozbách oni sami netušia. V tejto súvislosti sa žiaci 2.A zúčastnili online webinára o bezpečnom používaní internetu. Prednášateľka, Pani Andrea Cox, žiakom priblížila možnosti ako bezpečne fungovať na sociálnych sieťach, ako sa dá nahlásiť nevhodný obsah, ako si vytvoriť "silné" heslo a pod.

      Buďme online, ale bezpečne!

     • Republikové kolo 58. ročníka Chemickej olympiády

     • Tak ako už tradične naši žiaci aj tento rok postúpili na republikové kolo 58. ročníka Chemickej olympiády v kategórii EF. Konalo sa 7.3. dištančne na pôde školy z teoretickej časti v predmetoch všeobecná a fyzikálna, organická, analytická chémia a biochémia. Praktická časť sa konala od 10.3. - 12.3. na SOŠ v Novákoch. Našu školu reprezentovali : Martin Kolář, Lenka Káľavská, Viktória Šoltýsová zo 4.A a Rastislav Jurčák z 3.A. Všetci boli úspešnými riešiteľmi a Viktória získala cenu za najlepšie urobené úlohy z praktickej časti. Srdečne blahoželáme.

     • Imatrikulácia

     • Naši prváci majú za sebou prvé mesiace na novej pôde. Zvykajú si na nové tváre, povinnosti, či pravidlá. To nie je vôbec jednoduché. Preto sme si v duchu retro štýlu dovolili našich najmladších žiakov pasovať do cechu študentského. Zložením imatrikulačného sľubu sa stali právoplatnými členmi našej školskej rodiny. Tento školský rok sa takzvaní „prváci“ nachádzajú aj v pedagogickom zbore. Štyroch nováčikov – pedagógov sme po splnení úlohy a zložení sľubu tiež prijali do nášho cechu SOŠ polytechnickej J. A. Baťu vo Svite. Každému jednému z nich prajeme veľa elánu, tvorivosti a úspechov!