• Otvorené hodiny chémie

     • Dňa 26.4.2022 sa uskutočnili v priestoroch našich laboratórií Otvorené hodiny chémie pre 40 žiakov 8. ročníka ZŠ Komenského vo Svite. Po úvodnej inštruktáži si žiaci vyskúšali svoje zručnosti v oblasti určovania priebehu reakcií kyselín a zásad, dôkazmi ich prítomnosti a určovaním pH s pomocou žiakov našej školy z odboru Biotechnológia a farmakológia a odboru Technik pre chemický a farmaceutický priemysel. Nadšenie v tvárach detí hovorí za všetko. Tešíme sa na ďalšie otvorené hodiny v júni.

     • Krajské kolo chemickej olympiády v kategórií B

     • Dňa 7.4.2022 sa na pôde našej školy uskutočnilo Krajské kolo chemickej olympiády v kategórií B určenej pre žiakov stredných škôl a gymnázií Prešovského kraja. Privítali sme 22 súťažiacich, ktorí riešili úlohy anorganickej a organickej chémie v teoretickej časti a v praktickej časti stanovovali obsah šťaveľanov v priestoroch našich laboratórií. Nesmierne nás teší, že sme sa po 3 rokoch mohli opäť stretnúť a všetkým zúčastneným ako aj víťazom srdečne blahoželáme.

     • Volejbal o majstra školy

     • Štvrtok 7.apríla sa konal tradičný volejbalový turnaj, netradične na jar.  Obyčajne hráme volejbal na Mikuláša v mikulášskych čiapkach, ale epidémia koronavírusu nám turnaj presunula na apríl. Zapojilo sa 7 družstiev, ktoré boli zložené z 3 chlapcov a 3 dievčat a hralo sa v dvoch skupinách. Po vylosovaní skupiny sa začal volejbalový maratón. Do finále postúpili dve družstvá s najvyšším počtom bodov v každej skupine (1.A, 2.A, 2.B, 3.B). Vo finále si zahrali každý s každým, pričom sety boli skrátené, do 20 bodov. Všetci hrali ako o život, no víťaz môže byť len jeden a stalo sa ním družstvo 3.B, ktoré ukázalo kvalitnú hru bez straty setu. Turnaj mal aj iný prívlastok a to, že to bol deň bez mobilov. Prežili sme krásny športový deň a treba pochváliť všetky družstvá, pretože všetci sa naozaj veľmi snažili. Okrem klasických ocenení sme odovzdali diplomy za "najhlasnejšiu sirénu" (Janka M.) "najemotívnejšiemu hráčovi" (Adrián L.) a "najobetavejšej hráčke" (Nikola A.). 

      Víťazov, čiže 3.B, ešte čaká zápas s učiteľským tímom. Komu budete držať palce? Necháme to na vás :D 

     • Trestnoprávna zodpovednosť mladistvých

     • Našu školu navštívila pani policajtka, aby žiakov poučila v oblasti trestnoprávnej zodpovednosti. Npor. Mgr. Mária Holotňáková prednášala na základe príkladov z praxe, čo bolo veľmi poučné a zaujímavé. Žiaci boli aktívni a kládli podnetné otázky.  Dozvedeli sa, kde sú umiestňovaní mladí delikventi a hlavne zdôrazňovala, že každý priestupok, či trestný čin sa už s mladými vezie ďalej. Žiaci mali možnosť vyskúšať simulátor opitosti, aby si uvedomili aký dezorientovaný je človek pod vplyvom alkoholu. Keďže v oblasti prevencie je stále o čom hovoriť, budeme sa tešiť na pani policajtku s ďalšou dôležitou témou aj nabudúce. 

     • Veľtrh podnikateľských talentov

     • 27. ročník Veľtrhu podnikateľských talentov bol pre našich študentov 3.B zo š.f. FAIR BUSINESS SVIT úspešný. Študenti v rámci programu Aplikovaná ekonómia sa 5. apríla 2022 Bratislave predstavili svojim produktom ANJELSKÝ EXTRAKT Z NÁDCHOVNÍKA, s ktorým obsadili pekné 3. miesto.

     • Okresné kolo v basketbale chlapcov

     • Po dvoch rokoch, kedy sa zastavili školské športové súťaže konečne sme sa dočkali zmeny. Žiaci našej školy sa dňa 6.4.2022 zúčastnili okresného kola v basketbale. Vo svojom prvom zápase proti rovesníkom z Gymnázia D. Tatarku Poprad síce podali dobrý výkon, no prehrali stretnutie o 6 bodov. Gymazisti v predchádzajúcom stretnutí prehrali o 7 bodov s družstvom Súkromnej Tatranskej akadémie. Práve to bol druhý súper, s ktorým, ak sme chceli vyhrať skupinu, sme potrebovali vyhrať o 7 bodov. Začiatok  zápasu vyšiel bravúrne a polčas sme vyhrali o 7 bodov. V druhom polčase sa náskok podarilo zvýšiť a ešte 3 minúty pred koncom sme viedli o 10 bodov. Tento náskok sa však nepodarilo udržať a napriek víťazstvu o 3 body zostal pocit sklamania, že sa nepodarilo postúpiť do finálovej časti. Napriek sklamaniu treba konštatovať, že sme mali veľmi ťažkú skupinu, ktorú mohlo vyhrať ktorékoľvek družstvo, keďže o postupujúcom rozhodoval rozdiel košov a ten bol naozaj tesný. Podľa predvedenej hry sme kľudne mohli obsadiť druhé miesto. Napriek tomuto neúspešnému výsledku treba chlapcom poďakovať, tak na ihrisku, ako aj na lavičke. Treba dať hlavy hore a ísť ďalej. O rok to bude lepšie.

     • Okresné kolo chemickej olympiády v kategórii D

     • Dňa 25.3.2022 sa na pôde našej školy uskutočnilo v spolupráci s Centrom voľného času v Poprade Okresné kolo chemickej olympiády v kategórii D určenej pre žiakov základných škôl. Privítali sme 19 súťažiacich, ktorí vypracovávali úlohy teoretickej a praktickej časti, ktoré sme pripravili v laboratóriách našej školy. Víťazom srdečne blahoželáme.

     • Internetová bezpečnosť detí a mládeže

     • Žijeme v dobe neobmedzených internetových možností, čo však so sebou prináša aj isté riziká. Musíme si uvedomiť, že internet si pamätá všetko, aj to, na čo sme my dávno zabudli. Sociálne siete o nás prezrádzajú skutočnosti ako kde sa nachádzame, s kým sme v kontakte a mnoho, mnoho ďalšieho. Preto pri fungovaní na internete treba dbať na to, aby sme ho používali BEZPEČNE. Robiť osvetu medzi žiakmi je veľmi žiadúce, lebo o mnohých skrytých hrozbách oni sami netušia. V tejto súvislosti sa žiaci 2.A zúčastnili online webinára o bezpečnom používaní internetu. Prednášateľka, Pani Andrea Cox, žiakom priblížila možnosti ako bezpečne fungovať na sociálnych sieťach, ako sa dá nahlásiť nevhodný obsah, ako si vytvoriť "silné" heslo a pod.

      Buďme online, ale bezpečne!