• Beseda s osobnosťou

• 03.02.2018 17:35
      • Piatok, 26.1 2018, sme sa vrámci projektu Ambasádorska škola Európskeho parlamentu zúčastnili besedy s pánom Martinom Klusom, ktorý prijal pozvanie do našej školy. Spoločne sme si povedali o demokracii - zadefinovali sme si ju, a tiež sme rozoberali to, ako demokraciu vnímajú mladí ľudia. Hovorili sme aj o tom, čo všetko Európska únia dáva nášmu štátu, ale aj o tom, čo mu berie.

• Pokúsili sme sa spoločne riešiť otázku aktívneho občianstva. Došli sme k záveru, že väčšinu ľudí politika nezaujíma a tým pádom nemajú základné vedomosti o tom, ako funguje štát, štátna moc... Pán Klus nám vysvetlil, aký je dôležitý každý a jeden občan pri rozhodovaní o našom živote a živote štátu. A nami zvolení zástupcovia, ktorí aktívne do politiky vstúpia, by sa mali zodpovedať nám – občanom. A my by sme mali vyžadovať od nich to, aby presadzovali naše požiadavky...

Počas celej besedy sme sa ho mohli čokoľvek opýtať. Na všetky otázky odpovedal. Jednou z otázok, ktoré sme mu položili bola aj tá, ako je možné, že severské krajiny - hlavne Fínsko a Švédsko - majú špičkové školstvo. Je to hlavne preto, lebo ľudia sú tam ochotní platiť štátu vysoké dane. Vedia a hlavne aj veria, že vďaka tomu dostanú deti v ich krajine to najlepšie vzdelanie.

Tiež nás zaujímalo to, ako by sme mohli motivovať ľudí, ktorí prídu po náročnej šichte z roboty domov, a to jediné čo ich zaujíma je oddych. Ako by sme mohli dosiahnuť to, aby venovali svoju pozornosť verejným veciam. Spoločnými silami sme prišli hneď na niekoľko možností.

Na záver celej besedy nám pán Klus rozdal krátky dotazník, ktorý sme všetci s radosťou vyplnili. Potom sme si ho spoločne prešli a objasnili veci, ktoré nám boli nie celkom jasné.

Celú túto besedu hodnotíme veľmi pozitívne. Pán Martin Klus pôsobí ako  príjemný, úprimný a zásadový človek.