• Ekonomické a administratívne služby v podnikaní nové od šk. roku 2024/2025

• Cieľom tohto odboru je naučiť žiakov základom podnikania, pripraviť ich na reálne podnikanie v praxi.

Ak sa rozhodneš pre študijný odbor 6327 M ekonomické a administratívne služby v podnikaní, budeš vo svojej špecializácii pripravený na kvalifikované riadenie malého a stredného podniku. Získaš teoretické i praktické vedomosti na založenie vlastnej podnikateľskej spoločnosti, resp.  budeš schopný pripraviť stratégiu dosiahnutia podnikateľských cieľov organizácie. Získaš schopnosť komunikovať v dvoch jazykoch – na výber z anglického, nemeckého, ruského. Naučíš sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie. Zároveň si svoje teoretické vedomosti overíš v praxi v rámci praktickej činnosti – JA Firmy.

Študijný odbor je medzinárodne certifikovaný certifikátom IES a po ukončení štúdia môžeš získať tento certifikát.

• Profil študijného odboru ekonomické a administratívne služby v podnikaní

• K hlavným odborným predmetom patria:

• ekonomika
          • účtovníctvo
          • podnikanie
          • strojopis a hospodárska korešpondencia
          • marketing
          • manažment
          • podnikateľská komunikácia
          • aplikovaná ekonómia
          • viac ako peniaze

Pracovné uplatnenie absolventa študijného odboru ekonomické a administratívne služby v podnikaní:

• v podnikateľskej sfére
          • na ekonomických oddeleniach podnikov
          • na útvare zásobovania, či odbytu
          • v skladovom hospodárstve výrobného podniku
          • v bankových inštitúciách, či poisťovniach

Pokračovanie v štúdiu na vysokej škole
          Absolvent tohto študijného odboru je  pripravený na vysokoškolské štúdium ekonomického  zamerania:
          UMB Banská Bystrica, EU  Bratislava, a.i.

Materiálne vybavenie:
          Škola má 4 odborné učebne výpočtovej techniky s internetom, vrátane učebne ekonomiky a marketingu, jazykové učebne, učebne administratívy a hospodárskej  korešpondencie, učebňu aplikovanej ekonómie – JA Firmy.

• Požiadavky na žiaka odboru ekonomické a administratívne služby v podnikaní

• Čo musíš splniť, aby si sa stal študentom takéhoto zaujímavého odboru?
          Mať záujem o ekonomiku, podnikanie, financie a zdravú zvedavosť s chuťou objavovať niečo nové.

Podmienky prijatia na daný odbor:

• Štúdium je určené pre chlapcov aj dievčatá.
          • Podmienkou prijatia na štúdium je úspešná prijímacia skúška zo slovenského jazyka a literatúry
            a matematiky.
          • Žiak, ktorý v celoslovenskom testovaní žiakov deviateho ročníka základnej školy dosiahol v každom predmete samostatne úspešnosť najmenej 90%, je prijatý na štúdium bez prijímacej skúšky.
        • Často kladené otázky v odbore ekonomickéa administratívne služby v podnikaní

• Ako dlho sa vyučuje tento odbor na vašej škole?
          Odbor
          ekonomické a administratívne služby v podnikaní je nový odbor, ktorý nahrádza odbor škola podnikania. Prvých študentov v tomto odbore prívitame v školskom roku 2024/2025.

Aký cudzí jazyk sa žiaci učia?
          Anglický, ruský a nemecký.

Absolvujú žiaci aj prax mimo školy?
          Študenti tohto odboru nemajú predmet odborný výcvik a ani neabsolvujú prax vo firmách. Praktická činnosť v tomto odbore je realizovaná v rámci predmetu aplikovaná ekonómia – JA Firma. Študenti si zakladajú firmu, reálne podnikajú a simulujú činnosť akciovej spoločnosti so všetkým, čo k tomu patrí – emitovanie akcií, valné zhromaždenie, vyplatenie dividend a tantiém.

Z akých predmetov pozostáva maturitná skúška?
          Študent maturuje zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka a z odbornej zložky maturitnej skúšky, ktorá pozostáva z odborných predmetov – ekonomika, účtovníctvo, podnikanie, manažment, marketing. Pred ústnou časťou MS musí študent absolvovať praktickú časť MS.

Čo je predmetom praktickej časti MS?
          Predmetom praktickej maturitnej skúšky je zostavenie podnikateľského plánu a následne jeho obhajoba pred maturitnou komisiou.