• GLOBE je dlhodobý celosvetový program, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie obyvateľov celého sveta o stave životného prostredia našej planéty.
      • Do programu GLOBE je v súčasnosti zapojených 117 krajín sveta (z toho 41 v Európe) a 29 842 škôl.
      • Stredná odborná škola vo Svite má skúsenosti s programom GLOBE od roku 2005, kedy sa skupina žiakov a učiteľov na pozvanie Gymnázia v Českej Třebovej zúčastnila medzinárodných GLOBE Games.
        • Čo v programe GLOBE robíme?

        • V programe GLOBE všetky školy pracujú jednotne, pomocou metodík a pracovných listov,  podľa ktorých vykonávajú merania. Učitelia a žiaci si môžu zvoliť podľa veku a vyspelosti žiakov zo štyroch okruhov činností.

          pozorujeme a meriame ..... monitorujeme ekosystém v okolí školy,
          bádame ..... a učíme sa vlastným skúmaním,
          riešime problémy životného prostredia ..... vo svojom okolí, a tak spájame život školy so životom mesta,
          informujeme a spolupracujeme ..... aby ostatní vedeli, čo a ako robíme,  
          globálny pohľad ..... na veci okolo nás pomôže pochopiť našu Zem ako prepojený dynamický systém.

      • 5 odborných oblastí

      • GLOBE merania sú rozdelené do tém - odborných oblastí.
        Prvou z tém je meteorológia v rámci ktorej  žiaci pravidelne monitorujú javy v atmosfére, sledujú momentálny stav atmosféry. Merajú napríklad teplotu vzduchu, vlhkosť vzduchu, množstvo zrážok, či už dažďových alebo snehových, ale aj kyslosť zrážok, oblačnosť, učia sa poznávať oblaky. Tieto merania napomáhajú chápaniu priestorových rozdielov v teplote vzduchu a zrážok. Okrem meteorologických prvkov niektoré školy merajú aj ukazovatele znečistenia ovzdušia, napríklad množstvo prachových častíc v atmosfére, prípadne množstvo ozónu, alebo aj oxidov dusíka, oxidu uhličitého.

        Druhou témou je hydrológia, kde  žiaci merajú vlastnosti vody (priehľadnosť a teplotu vody, kyslosť,  vodivosť, obsah niektorých látok vo vode - dusičňany a dusitany, alkalinita, rozpustený kyslík) a pozorujú život vo vode.

        Úlohou tretej odbornej oblasti - vegetačný pokryv je viesť žiakov k tomu, že všetky živé bytosti – vrátane ľudí – závisia od miesta, stanovišťa, kde žijú, ktoré im poskytuje prístrešie, jedlo a ochranu. Žiaci vytýčia „výskumnú plochu“ s rozlohou 30x30 m. Každoročne v období plnej vegetácie mapujú druh vegetačného pokryvu – jednotlivé druhy rastlín (hlavne stromov) rastúcich na zvolenej ploche, merajú výšku stromov, obvod kmeňa, korunový zápoj.

        V rámci témy fenológia sa sledujú sezónne, periodické zmeny ako napríklad kvitnutie, pučanie prvých púčikov, ale aj opadávanie listov, ktoré sa opakuje každoročne a je možné ich opakovane pozorovať.

        Pedológia približuje pôdu ako zložku prostredia. Žiaci sledujú štruktúru pôdy, jej farbu, zrnitosť, konzistenciu, vlhkosť, množstvo skeletu, prípadne prítomnosť uhličitanov, pH. Popisujú pôdne horizonty, určujú pôdnu teplotu a schopnosť infiltrácie. Je možné robiť aj chemický rozbor pôdy v laboratóriách.